Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego tak często robię kupę? Oto 10 możliwych powodów częstych wizyt w toalecie. Czy to jest zdrowe?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Regularne wypróżnianie jest ważne nie tylko dla zdrowia, ale i dla naszego dobrego samopoczucia. Co jednak, jeżeli musimy odwiedzać toaletę częściej niż zazwyczaj? Sprawdź, co oznacza częste oddawanie stolca i poznaj 10 możliwych powodów, przez które zwiększa się częstotliwość robienia kupy. Czy częste wypróżnianie jest zdrowe?

Spis treści

Co oznacza częste oddawanie stolca? 10 powodów nadmiernego robienia kupy

Częstsze niż zwykle oddawanie stolca może być spowodowane wieloma czynnikami. Zwykle nie jest to powód do niepokoju, chyba że towarzyszą temu inne objawy.

Częstotliwość robienia kupy różni się w zależności od osoby. Nie ma określonej liczby razy, jak często dana osoba powinna oddawać kał. Niektóre osoby mogą przez kilka dni nie wypróżniać się regularnie, inne zaś mogą robić kupę średnio raz lub dwa razy dziennie.

Kobieta stojąca przed toaletą z rolką papieru w ręce
Co może oznaczać częste oddawanie stolca? Zobacz 10 powodów nadmiernego robienia kupy. Siarhei Khaletski/Getty Images

Kilka przyczyn może zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć częstotliwość wypróżnień. Mogą to być zarówno nawyki żywieniowe czy aktywność fizyczna, jak i kondycja zdrowotna. Warto podkreślić, że częstsze robienie kupy niekoniecznie jest powodem do niepokoju, jeżeli jednak towarzyszą mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Co zrobić, aby wywołać kał? Poznaj 10 sposobów na szybkie zrobienie kupy. Dzięki nim ułatwisz sobie wypróżnianie

Jak powstrzymać częste wypróżnianie?

W wielu przypadkach częstemu robieniu kupy można zapobiec.

Utrzymanie odżywczej diety bogatej w błonnik i wodę oraz ubogiej w przetworzoną żywność i cukry może utrzymać prawidłową pracę jelit. Jeśli zauważysz, że robisz kupę po wypiciu kawy lub innych źródeł kofeiny, możesz ograniczyć ilość spożywanych takich napojów.

Jeśli masz alergię lub nietolerancję pokarmową, unikanie pokarmów powodujących nieprzyjemne dolegliwości może zmniejszyć objawy w postaci częstego oddawania kału. Pomocne może być prowadzenie dziennika żywieniowego, dzięki któremu można śledzić dietę i reakcje na dane produkty.

Na wypróżnianie może mieć też wpływ wystarczająca ilość snu, radzenie sobie ze stresem (techniki relaksacyjne, ćwiczenie uważności, terapia itp.).

Warto też zasięgnąć porady lekarza, który może np. przepisać probiotyki, które pomogą zwiększyć ilość „dobrych bakterii” w jelitach.

Czy częste robienie kupy jest zdrowe?

To, jak często dana osoba robi kupę, zależy m.in. od stylu życia i genetyki. Zdrowa częstotliwość może wahać się od trzech razy dziennie u jednej osoby do trzech razy w tygodniu u innej. Częstsze wypróżnianie może wystąpić w przypadku stosowania diety bogatej w błonnik i regularnego ćwiczenia.

Nie ma jednego idealnego rytmu robienia kupy, ale według gastroenterologów przeciętna zdrowa osoba robi kupę około raz lub dwa razy dziennie.

Jeśli nie wypróżniasz się dłużej niż trzy dni, możesz mieć zaparcia. Zwróć uwagę na swój rytm oddawania stolców i obserwuj wszelkie objawy, które mogą być oznaką choroby (związanej z jelitami lub innej).

Jedzenie na wypróżnienie. Tych 9 produktów pomoże ci na zaparcia. Są tanie, łatwo dostępne i naprawdę działają

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego tak często robię kupę? Oto 10 możliwych powodów częstych wizyt w toalecie. Czy to jest zdrowe? - Strona Zdrowia

Wróć na ostroleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto