Obwodnice Ostrołęki. - przygotowania do budowy. Spotkanie zarządców dróg i projektantów w starostwie powiatowym. 18.01.2022. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
starostwo powiatowe w ostrołęce
Udostępnij:
W ostrołęckim starostwie powiatowym 17 stycznia 2022 odbyło się spotkanie z zarządcami poszczególnych dróg, projektantami obwodnicy Ostrołęki, przedstawicielami samorządów gmin, transportowców.

- Celem tego spotkania jest skoordynowanie w czasie i przestrzeni zadań projektowych i drogowych poszczególnych zarządców dróg związanych z budową obwodnicy Ostrołęki - wyjaśnił starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Połączenie dróg krajowych 61 i 53 - obwodnica Ostrołęki

O obwodnicy Ostrołęki - zadaniu w ciągu drogi krajowej nr 53, realizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad mówił Jarosław Wąsowski, dyrektor oddziału GDDKiA w Warszawie oraz jej projektant Paweł Batóg z firmy Multiconsult Polska. Projektant przedstawił wybrany po konsultacjach społecznych wariant przebiegu obwodnicy, podstawowe parametry techniczne, przyjęte dla projektowanej obwodnicy a także powiązania z układem istniejącej sieci drogowej, w tym punkty styczne z inwestycją powiatu: drogą dojazdową do planowanej przeprawy mostowej na Narwi w Teodorowie. Dla Powiatu, jako jeden z odcinków obwodnicy, projektuje firma Drogowiec z Białegostoku.

Jarosław Wąsowski, dyrektor GDDKiA, poinformował, że w listopadzie ub. roku został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy w ciągu DK 53.

Remont drogi Kadzidło-Myszyniec

Mówił także o remoncie drogi krajowej nr 53 na odcinku Kadzidło-Myszyniec. O te informacje prosiła obecna na spotkaniu burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk.

- Bardzo ważnym wydarzeniem dla tej 19-kilomterowej inwestycji jest otrzymanie jesienią decyzji środowiskowej. To kluczowy dokument pozwalający na dalsze procedowanie zadania. Po decyzji środowiskowej uszczegóławiane są rozwiązania na poszczególnych odcinkach drogi. Powinny zakończyć się w pierwszym kwartale tego roku. Po tym etapie z pewnością nastąpi analiza kosztów. Zakładam, że do końca bieżącego roku powinniśmy ogłosić postępowanie na wyłonienie wykonawcy projektu.

Do realizacji planujemy przystąpić w 2024 roku. Duży udział państwa, tzn. strony samorządowej zakładamy w momencie projektowania, kiedy trzeba będzie mieszkańcom pokazywać pewne rozwiązania i korzyści z nich płynące

- odpowiedział pani burmistrz dyrektor Wąsowski.

Most w Teodorowie

O zaawansowaniu prac projektowych dotyczących przeprawy mostowej na Narwi w Teodorowie, jak również budowy drogi dojazdowej łączącej most z DK 61 i DK 53 mówili projektanci z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz firmy Drogowiec z Białegostoku.

Wkrótce planowane są kolejne konsultacje społeczne, których celem jest ustalenie przebiegu drogi łączącej drogę krajową nr 53 w msc. Antonie z drogą powiatową nr 2539W w Łęgu Przedmiejskim.

Na spotkaniu obecny był także wykonawca dokumentacji projektowej obwodnicy Troszyna, która również stanowi odcinek planowanej przez Powiat obwodnicy Ostrołęki i połączenie do międzynarodowego korytarza Via Baltika.

- Ma ok. 2,5 km, jej przebieg zaczyna się i kończy rondem. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki. Jeden procedowany jest ZRIDEM, na drugi mamy decyzję środowiskową i staramy się o pozwolenie wodno-prawne - poinformował na spotkanie projektant obwodnicy Tadeusz Suwara. - Droga będzie jednojezdniowa z oddzieloną rowem ścieżką pieszo-rowerową, z całą niezbędną infrastrukturą.

Podczas spotkania dyrektor Jarosław Wąsowski wielokrotnie podkreślał bardzo dobrą współpracę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Warszawa z samorządem Powiatu.

- Obwodnica Ostrołęki to jedna z pierwszych obwodnic, która weszła do realizacji. Najpierw do fazy projektowania, za chwilę, mam nadzieję, będziemy mogli przystąpić do realizacji: do etapu "Zaprojektuj i buduj", uzyskania ZRID-u i samej budowy. I niech to jak najszybciej, i najsprawniej nam się uda - powiedział.

Na północy województwa nie ma zbyt wielu obwodnic. A z pewnością istnieje potrzeba zmniejszenia natężenia ruchu z Ostrołęki

- dodał Jarosław Wąsowski.

Konsultacje społeczne w Białobieli

5.02.2022 r. od godz. 10.00 do godz. 13.00 w Szkole Podstawowej w Białobieli (w sali gimnastycznej), odbędą się konsultacje z udziałem projektantów i przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych w Ostrołęce. Dotyczą budowy drogi łączącej drogę krajową nr 53 w msc. Antonie, gmina Olszewo - Borki z drogą powiatową nr 2539W w msc. Łęg Przedmiejski, gmina Lelis.

Materiały informacyjne udostępnione zostały na stronie internetowej www.zdp.ostroleka.pl. Opinie dotyczące przedsięwzięcia należy przesyłać do 30.01.2021 r. e-mailem na adres: [email protected] lub pocztą na adres: Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce, ul. Lokalna 2, 07-410 Ostrołęka.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Obwodnice Ostrołęki. - przygotowania do budowy. Spotkanie zarządców dróg i projektantów w starostwie powiatowym. 18.01.2022. Zdjęcia - Tygodnik Ostrołęcki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie