Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrołęckie Amazonki apelują do kobiet, aby się badały

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. "Kluczowa jest profilaktyka"- mówią ostrołęckie Amazonki: Anna Stolarczyk i Ewa Mielnicka.

Ostrołęckie Amazonki, Anna Stolarczyk i Ewa Mielnicka odwiedziły naszą redakcję, aby opowiedzieć o profilaktyce raka piersi. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Przed pandemią w Ostrołęce odbywał się Marsz Różowej Wstążki.

Tak wyglądał marsz w 2019 roku:

Październik to czas, kiedy więcej mówimy o konieczności przeprowadzania badań: tych, które możemy same wykonać w domu, ale też tych wykonanych w szpitalu jak mammografia i USG. O tym, jak ważne są badania przekonałyśmy się na własnej skórze

- mówią panie i przypominają własne historie związane z wykryciem zmian w piersiach.

Pani Ewa poszła na badanie mammograficzne, kiedy skończyła 50 lat.

Zobaczyłam ogłoszenie przy kościele dotyczące mammografii. Dotyczyło kobiet w wieku 50-69 lat. Stwierdziłam, że to dobry prezent na 50-te urodziny. Okazało się, że na jednej piersi jest zmiana, ale na tyle mała, że lekarze kazali mi powtórzyć badanie za pół roku. Tak zrobiłam i wtedy okazało się, że guz rośnie i konieczna jest szybka operacja. Trafiłam do Instytutu Onkologii w Warszawie. Guz został usunięty w porę, bez konieczności dodatkowego leczenia

- opowiada pani Ewa. Dodaje, że kiedy przygotowywała się do operacji, jej wnuki miały dopiero kilka miesięcy. To one dały jej siłę do walki i wiarę, że uda się ją wygrać.

Pani Anna natomiast otrzymała zaproszenie z NFZ do wykonania bezpłatnego badania mammografem.

We wrześniu ożeniłam syna, można było trochę odetchnąć, wtedy też stwierdziłam, że czas pomyśleć o sobie i o swoim zdrowiu. Zrobiłam badanie i za jakiś czas otrzymałam niepokojący telefon z informacją, że w piersi znajduje się guz i konieczne jest wykonanie dodatkowego badania USG. Biopsja wykazała, że guz jest złośliwy. W Olsztynie przeszłam operację wycięcia guza, konieczne było przyjęcie chemioterapii i radioterapii, a przez następne pięć lat hormonoterapii. Ale udało się. Diagnoza była postawiona na tyle wcześnie, że udało mi się wygrać z rakiem

- mówi pani Anna. Obie Panie należą do Ostrołęckiego Klubu Amazonek. Zachęcają kobiety do dołączenia do nich.

Oferujemy wsparcie, podpowiadamy, gdzie szukać specjalistycznej pomocy, rehabilitacji, ale też spotykamy się po prostu towarzysko, aby ze sobą pobyć- mówi pani Ewa. Obecnie klub ma siedzibę w Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Bogusławskiego 4. Obecnie klub liczy 33 panie.

Kto powinien się badać?

Każda kobieta, bez względu na wiek. Młode kobiety mogą przede wszystkim badać się same w domu, co miesiąc, po zakończeniu miesiączki. Badanie najlepiej wykonywać przed lustrem, pod prysznicem lub na leżąco. Zajmuje to nie więcej niż 5 minut, a może pomóc uratować życie. Ważne jest jednak także, aby skorzystać z badania USG. Starsze osoby mogą korzystać z mammografu. Dzięki temu raka można wcześnie wykryć i wygrać z nim walkę

- apeluje pani Anna.

Rak piersi jest jednym z najczęstszych powodów umieralności kobiet w Polsce. Każdego roku notuje się ponad 14 tysięcy nowych zachorowań. Co roku na raka umiera ponad 5 tysięcy kobiet, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium.

Pamiętajmy, że nie każda wykryta zmiana w piersi musi od razu oznaczać raka. Często są to delikatne zmiany, które warto jednak monitorować- dodaje Anna Stolarczyk.

Panie wspominają też wizytę na 25. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasną Górę, która odbyła się 1 października 2022. Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w naszej galerii:

Ubrałyśmy się w stroje kurpiowskie, aby przy okazji promować nasz region. W rękach miałyśmy słoneczniki- kwiaty, które przypominają słońce. To symbol życia. Pielgrzymka była dla nas wyjątkowa, dziękowaliśmy za to, że żyjemy, że możemy się spotkać i pomagać innym- mówi pani Ewa. Wraz z innymi paniami z klubu spotykają się między innymi z młodzieżą szkolną, aby promować zdrowy tryb życia oraz profilaktykę.

Objawy raka piersi

Większość kobiet zgłasza się do lekarza z powodu znalezienia małego guzka w piersi. Podejrzane o charakter nowotworowy są pojedyncze guzki, twarde, o nieregularnym kształcie, nieruchome wobec skóry i klatki piersiowej, często nie dające dolegliwości bólowych.

Do innych objawów nowotworu gruczołu piersiowego występujących w późniejszym okresie trwania choroby należy:

  • wciąganie brodawki
  • zmiana wielkości lub kształtu piersi
  • niesymetryczne ułożenie piersi podczas unoszenia ramion
  • obrzęk piersi
  • zmiany skórne wokół brodawki
  • wyciek z brodawki
  • zaczerwienienie, stwardnienie, zgrubienie skóry
  • skórka pomarańczowa
  • powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym
  • poszerzenie żył skóry piersi
  • owrzodzenie skóry piersi
  • obrzęk ramienia
  • bóle spowodowane przerzutami odległymi

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostroleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto