Ostrołęka. Podwyżka dla prezydenta. 25.11.2021. Radni przegłosowali projekt uchwały. Łukasz Kulik będzie zarabiał znacznie więcej

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
W programie sesji ostrołęckiej rady miasta, która odbyła się w czwartek 25 listopada znalazł się projekt uchwały ustalającej wynagrodzenie prezydenta miasta. Radni podwyżkę dla włodarza przegłosowali.

Przypomnijmy, że na poprzedniej sesji radni zajmowali się uchwałą – przygotowaną przez prezydenta – podwyższającą diety radnych.

Niespodzianki nie było. Radni większością głosów (przy jednym przeciwnym – Ryszarda Żukowskiego i jednym wstrzymującym się – Henryka Guta) podwyżki sobie przyznali.

Ich diety wynoszą obecnie:

  • radnego - 1610 zł (było 870 zł);
  • wiceprzewodniczącego komisji rady - 2737 zł (było 1050 zł);
  • przewodniczącego komisji rady - 2737 zł (było 1450 zł);
  • wiceprzewodniczącego rady - 3059 zł (było 1550 zł);
  • przewodniczącego rady - 3220 zł (było 1980 zł);

Jak widać podwyżki są znaczące, w przypadku wiceprzewodniczących komisji rady miasta to nawet ponad 150 procent! Prezydent Kulik, rekomendując radnym projekt uchwały, podkreślał, że podwyżek diet radnych nie było w Ostrołęce od 2007 roku.

Podwyżka dla prezydenta Ostrołęki

Prezydent zaproponował podwyżki dla radnych, można się było w związku z tym spodziewać, że radni zajmą się… podwyżką pensji prezydenta. I tak się stało. Do rady miasta wpłynął projekt stosownej uchwały, którą radni przegłosowali.

Ustala się miesięczne wynagrodzenie dla Łukasza Kulika Prezydenta Miasta Ostrołęki
w wysokości:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.500,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy pięćset złotych)
  • dodatek funkcyjny w wysokości 3.450,00 zł (słownie: trzy tysiące czterysta pięćdziesiąt złotych)
  • dodatek specjalny w wysokości 30 % łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4.185,00 zł (słownie: cztery tysiące sto osiemdziesiąt pięć złotych).

Ogółem wynagrodzenie, w skład którego wchodzi: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i dodatek specjalny po podjęciu uchwały będzie wynosić 18.135,00 zł. Ponadto Prezydentowi Miasta przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 16 % wynagrodzenia zasadniczego.

Podwyżka jest więc znacząca. Obecnie Łukasz Kulik zarabia nieco ponad 10 500 zł brutto.

Co ciekawe w projekcie uchwały zapisano, że wyższe wynagrodzenie prezydenta ma być wypłacone z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy między innymi: Wydanie nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 17 września 2021r. o zmianie ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1834). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) miesięczny limit maksymalnego wynagrodzenia Prezydenta Miasta został podwyższony do 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota bazowa, o której mowa powyżej, wynosi w 2021r. - 1.789,42 zł, w związku z czym maksymalne wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie wyboru wzrasta do kwoty 20.041,50 zł (dotychczas 12.525,94 zł). W związku ze zmianami, o których mowa powyżej, został przygotowany projekt uchwały Rady Miasta Ostrołęki w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i regionu

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Ostrołęka. Podwyżka dla prezydenta. 25.11.2021. Radni przegłosowali projekt uchwały. Łukasz Kulik będzie zarabiał znacznie więcej - Tygodnik Ostrołęcki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie