Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związek Kurpiów w tym roku wyróżnił 12 osób i instytucji, w 10 kategoriach

Anna Wołosz
Laureaci Kurpików - nagród prezesa Związku Kurpiów wraz z organizatorami
Laureaci Kurpików - nagród prezesa Związku Kurpiów wraz z organizatorami Anna Wołosz
Kapituła nagrody prezesa Związku Kurpiów "Kurpik" idzie z duchem czasu. Wśród nagrodzonych w tym roku znalazł się człowiek, który kulturę i historię Kurpi promuje w elektronicznych mediach społecznościowych. W tym roku organizatorzy zdecydowali się przyznać 12 statuetek, w 10 kategoriach. Gala odbyła się po raz 14.

- Pragnę zacytować słowa prof. Mariana Pokropka, nagrodzonego Kurpikiem w 2008 roku: Statuetka to najważniejsza rzecz w jego pokoju - tymi słowami przywitał gości gali Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Chcę, aby nadal mówiono: odważny jak Kurp, wolny jak Kurp, uparty jak Kurp, oszczędny jak Kurp, gospodarny jak Kurp, gościnny jak Kurp, mądry jak Kurp, miłujący ojczyznę jak Kurp.

Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, ze względu na rocznicę urodzin Adama Chętnika. To postać dla zachowania kultury Kurpiów nieoceniona. Był fundatorem skansenu w Nowogrodzie, zapisywał pieśni, robił rysunki, pisał scenki na podstawie obrzędów i obyczajów. Prowadzący, Iwona Choroszewska-Zyśk i Juliusz Jakimowicz, przepytywali laureatów ze znajomości faktów z życia wielkiego etnografia. Oczywiście, publiczność pomagała i nie było błędnych odpowiedzi.

Jako pierwsi statuetkę z rąk prezesa Mirosława Grzyba otrzymali Katarzyna i Seweryn Huzarscy, organizatorzy Kurpiogrania i potańcówek z muzyką kurpiowską.

- Jeździliśmy z warsztatami po Polsce aż trafiliśmy do Bandyś i już tam zostaliśmy - mówili. - Nigdzie nie spotkaliśmy takich śpiewaczek, jak bandysionki.

Pracodawcą roku ogłoszono firmę Beton-Stal, reprezentowaną przez Bogdana Mecha.

Nagrodę w kategorii muzyka i taniec odebrał Henryk Ćwintal. Współpracuje z chórem nauczycielskim w Ostrołęce i kapelą Ryszarda Maniurskiego. Bonifacy Kozłowski, badacz, specjalizuje się w kulturze Puszczy Białej. On również otrzymał nagrodę w kategorii muzyka i taniec. Edward Koziatek z Zawad w gminie Baranowo przekazuje swoją umiejętność gry na harmonii pedałowej następnym pokoleniom. Dostał Kurpika w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego, na spółkę z Kapelą Kurpiowską ROK z Łomży.

Nagrodę w kategorii edukacja regionalna otrzymał Tadeusz Żebrowski z Ostrołęki. Zachwycił się Kurpiami w... 1953 roku i do tej pory oprowadził ponad 350 wycieczek po regionie. Zofia Samul, artystka ludowa z Dębów, przekonywała, że palmy wielkanocne z Łysych są najpiękniejsze.

W kategorii twórczość ludowa nagrodę dla prof. Henryka Samsonowicza, badacza kultury Puszczy Białej, odebrał wnuk. Nieobecny na gali był również Adam Tański z Kadzidła, organista, który uczy się w prestiżowej paryskiej szkole muzycznej. Nagrodę w kat. talent odebrała jego mama. Łukasz Gut z Dylewa prowadzi stronę internetową o Kurpiach, która rankiem w dniu gali miała 3168 "polubień" - Kurpie historia trwanie. Kategoria: budowanie tożsamości. W kategorii działalność publiczna doceniono ZSZ nr 1 im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Na koniec gali zaśpiewała Apolonia Nowak. Na scenie towarzyszyli jej liczni muzycy: zespołów Swoją Drogą i DesOrient, projektu Etnofonie Kurpiowskie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ostroleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto